Dolce Gabbana mağazası kırmızı mermerleriyle büyülüyor

İtalyan moda devinin Paris mağazası kırmızı mermer kaplamalarıyla dikkat çekiyor. Mağazanın bulunduğu tarihi bina titiz bir restorasyon sürecinin ardından göz alıcı dekorasyonuyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Paris’in gözde caddelerinden Rue du Faubourg Saint-Honoré’de yer alan İtalyan markanın mağazası 7 katlı tarihi bir binada bulunuyor. Venedik, Monte Karlo ve Roma’da ödüllü projelere imza atan Carbondale Mimarlık Ofisi’nden Eric Carlson imzalı mağaza tasarımında İtalyan ve Fransız tarihinden ilham alınmış. Başka bir deyişle mağaza Roma ve Napolyon imparatorluklarından izler taşıyor. Öyle ki dükkanın ziyaretçileri girişte Fransa’nın ilk imparatoriçesi Josephine de Beauharnais’in 7 metrelik el yapımı cam mozaik portresiyle karşılaşıyorlar.

Erkek, kadın giyiminin yanı sıra mücevher galerisi de bulunan mağazaya görsel zenginlik katan diğer bir başat unsur ise zemin, merdiven ve duvar kaplamalarında kullanılan göz alıcı kırmızı mermerler.

Bu mermerle kaplı kıvrımlı bir merdiven ziyaretçileri bir üst katta yer alan kadınlara özel bölüme ulaştırıyor. Tarihi referanslar taşıyan ve mermerle bezenmiş bu geçişi yerel bir yayın “Akışkan bir imparatorluk elbisesi” diye anlatıyor. İmparator Napolyon Bonaparte’ın yine camdan mozaik portresi bulunan ikinci bir kırmızı mermer merdiven ise odaları birbirine bağlıyor.

Mağazanın hafif yuvarlak duvarları ise Bosco Fior, Rosa Tea ve Rosa Libeccio mermerleriyle kaplı sağlam bloklardan oyulmuş. Yine duvarlarda kırmızı mermerlerin göz alıcılığı dikkat çekiyor. Cam silindir vitrinler, duvarlara yuvalanan bu mermerlerin arasında müşterilerin beğenisine sunulan ürünleri sergiliyor.

Dolce Gabbana için Carbondale tarafından tasarlanan mobilyalar arasında ayakları Rosa Libeccio mermerinden üretilen masa ve vitrinler de öne çıkan detaylardan.