Pembe Mermer… Çünkü Zamansız…

Danimarka’nın Billund şehrinde pembe mermerden üretilen oyun heykelleri için minik öğrenciler ve tasarımcılar birlikte çalıştı. Üretilen beş heykel kentteki bir parka yerleştirildi. Verdiği zamansızlık hissi ise pembe mermerin tercih nedeni oldu.

Portekizli disiplinler arası proje uygulama platformu KWY.studio, sanatçı kolektifi Superflex ve okul çağındaki Billundlu çocukların işbirliğinden göz alıcı bir oyun parkı yerleştirmesi doğdu. Pespembe mermerden oyun heykelleri, sanatsal bir doğallık sunduğu gibi neşeli çocuklar için kendi imzalarını taşıyan bir cazibe merkezi de oldu.

“Oyun Sözleşmesi” adı verilen yapıların üretildiği projenin ana fikri heykellerin çocukların hayal gücünden ilham alarak tasarlanmasına dayanıyor. Öyle ya, şimdiye dek çoğu oyun alanı yetişkinlerin çocuk kavramına ve onların nasıl davranmaları gerektiğine göre tasarlanıp, inşa edilmişti.

Şimdi sıra çocuklardaydı.

Superflex’in ifadesiyle “Oyun Sözleşmesi ile güç dengesi bozuluyor ve şimdi sıra, çocukların kendileri ve yetişkinler için eğlenceli bir alan tasarlamasında”…

“Çocukların Başkenti” organizasyonu için üretilen Oyun Sözleşmesi yapıları çocukların çevreyle girdikleri etkileşimi de yansıtıyor.

Oyun yapıları, okul çağındaki 122 çocuğun model oluşturmak için pembe lego tuğlaları kullandığı bir atölyede tasarlandı.

Bu modeller daha sonra tırmanma, sallanma, oturma, kayma ve atlama gibi oldukça “çocuksu” kullanımlar dikkate alınarak kapı, amfi tiyatro ve kule gibi bir dizi form belirlemek için analiz edildi.

ZAMANSIZLIK HİSSİ

Yapıları kimin ve neden tasarladığı konusunda merak duygusu uyandırmayı amaçlayan bir “zamansızlık” hissi elde etmek isteyen KWY.studio, bunu sağlamak için bu beş yapıyı pembe mermerden inşa etti.

Taş ocaklarına ve atölyelere yapılan ziyaretler sonucunda malzemenin nasıl kullanılacağına yönelik fikir edinen tasarımcılar bu etkileyici mermer bloklara fazla müdahale etmeden doğal olarak kullanmayı tercih etmişler.

PROJENİN KÜNYESİ

Proje: Oyun Sözleşmesi (Play Contract)
Proje ekibi: KWY.studio, Superflex
Sanatçılar: SUPERFLEX
Mimarlar: KWY.studio
Yıl: 2021
Fotoğraflar: Torben Eskerod
Peyzaj mimarları: BALDIOS
Doğal taş danışmanı: REVITILES
Şehir: Billund
Ülke: Danimarka