Hansler Road

Londra merkezli mimarlık stüdyosu AOArchitecture (Alexander Owen Architecture) imzalı konut projesi Hansler Road (Hansler Yolu) yüzey kaplamasının ana malzemesi olan mermerlerle dikkat çekiyor. Sağlam ve dayanıklı doğal taşın birincil malzeme olarak kullanılması, yapının “sonsuza dek ev” fikriyle tasarlanmasına uygun olarak tercih edilmiş. 

Pek çok projede “alan geniş” denilerek yapay malzemelere yönelim olsa da, cesur tasarımcılar, yeterli bütçeye de sahip olduklarında doğal malzeme kullanımıyla ikonik projelere imza atıyorlar. 

AOArchitecture’ın 2020 yılında tamamladığı Hansler Road, Güney Doğu Londra’daki yerleşim bölgesi East Dulwich’te yer alıyor. Bir ev mimarisi olsa da yapıyı sıra dışı kılan, geniş alanlardaki mermer kullanımı…

Taş doğal bir ürün. Bir doğal taşı, üretmek için başka bileşenlere ihtiyaç duyulmaz. Doğal taş, zararlı kimyasallar veya toksinler içermez. Dayanıklıdır ve uygun şekilde korunursa çok uzun süre dayanır. Geri dönüştürülebilir doğal taş, ömrü boyunca birçok farklı kullanım ve amaca da hizmet edebilir.

Hansler Road’un tasarımında da birincil kaplama malzemesi mermer seçildi. Yapının tasarımında böylesi dayanıklı ve uzun vadeli inşaat malzemesine yer verilmesi ise “sonsuz ev” fikrinden yola çıkarak gerçekleştirildi. Yapının iç mimarisinde yer verilen mermer sehpa ve heykel gibi unsurlar binanın dokusuna kişisel bağlantılar sağlama fikrinin bir sonucu…

ÖZEL MERMER TÜRLERİ

Hansler Road’ta tercih edilen özel mermer türleri ise Arabescato ve Bardiglio.  Bu mermer türlerinin doğasında bulunan damarlanma, renklenme ve hareket diğer malzemelerle ve alanın bulunduğu ortamla ilişkiyi sağlıyor. Mekanın çevresinde çok sayıda ağaç ve yeşillik bulunuyor. Bu noktada oluşan ışık oyunları, mermerin dokusunun değişken ve farklılaşan organik yapısıyla uyum sağlıyor. Mermerin organik dokusuyla birlikte yapı adeta bulunduğu ortamın doğal bir parçası haline geliyor.

Adeta bir sonsuz ev gibi!

Öte yandan AOArchitecture’ın iki mermer türü arasında oluşturduğu formlar ve derzler, yapının yekpare ve ağır görünmesini de sağlıyor. Bina, içeriden ve dışarıdan göze hitap edecek şekilde tasarlandı.

Londralı mimarlık ofisinin projesi Hansler Road, “Konut Dış Cephesi” kategorisinde 2021 Yüzey Tasarım Ödülleri (The Surface Design Awards) yarışmasında finale kalma başarısını gösterdi.

PROJENİN KÜNYESİ

Tasarım: AOArchitecture
Proje: Hansler Road
Yıl: 2020
Konum: Londra, İngiltere
Yapı türü: Ev
Malzeme: Mermer
Fotoğraflar: Hufton+Crow